V Indii se slaví Diwali - Svátek světel

Právě v těchto dnech se v Indii slaví významný svátek. Diwali nebo také Deepavali je jedním z nejdůležitějších svátků, který se slaví napříč celou Indií. Říká se mu také Svátek světel. Během tohoto svátků všichni hinduisté zapalují před svými domy malé hliněné lampičky naplněné olejem. Jedná se o symbolické vítězství světla nad temnotou, dobra nad zlem a oslavuje se vítězství boha Rámy nad démonem Ravana. Indové nosí při této příležitosti zpravidla nové šaty a navzájem se obdarovávají sladkostmi. Pro některé indické finanční instituce začíná finanční rok právě prvním dnem Diwali, což jim má na dalších 12 měsíců přinést štěstí.

V každé části Indie se svátek Diwali slaví trochu z jiných důvodů. Především na severu Indie oslavují hinduisté návrat Rámy z 14 letého vyhnanství. Když se vracel do svého hlavního města Ayodhya, jeho obyvatelé rozsvítili mnoho lamp rozestavených v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu. Na jihu Indie se jedná o oslavu porážky zlého démona Narakasury, kterého porazil sám Kršna a osvobodil tak 16 000 žen, které démon držel v zajetí. Festival trvá pět dní a každý den je věnován jinému mytologickému příběhu.

 

Oslavte s námi tento svátek. Jedinečnou atmosféru vám pomůžou vykouzlit dekorace z našeho e-shopu, jako například bavlněné mandala přehozy,  pohodlné stylové pufy nebo třeba jedinečné patchworkové dekorace se slony.