Vážení zákazníci, v období od 28.6. do 20.7.2020 probíhá v našem e-shopu dovolená. I nadále však můžete bez obav objednávat, veškeré zboží máme skladem, jen musíte počítat s tím, že Vám bude odesláno až 21.7.2020. Děkujeme Vám za Vaši přízeň a přejeme Vám překrásné léto. Vaše Mahari.cz

V Indii se slaví Diwali - Svátek světel

Právě v těchto dnech se v Indii slaví významný svátek. Diwali nebo také Deepavali je jedním z nejdůležitějších svátků, který se slaví napříč celou Indií. Říká se mu také Svátek světel. Během tohoto svátků všichni hinduisté zapalují před svými domy malé hliněné lampičky naplněné olejem. Jedná se o symbolické vítězství světla nad temnotou, dobra nad zlem a oslavuje se vítězství boha Rámy nad démonem Ravana. Indové nosí při této příležitosti zpravidla nové šaty a navzájem se obdarovávají sladkostmi. Pro některé indické finanční instituce začíná finanční rok právě prvním dnem Diwali, což jim má na dalších 12 měsíců přinést štěstí.

V každé části Indie se svátek Diwali slaví trochu z jiných důvodů. Především na severu Indie oslavují hinduisté návrat Rámy z 14 letého vyhnanství. Když se vracel do svého hlavního města Ayodhya, jeho obyvatelé rozsvítili mnoho lamp rozestavených v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu. Na jihu Indie se jedná o oslavu porážky zlého démona Narakasury, kterého porazil sám Kršna a osvobodil tak 16 000 žen, které démon držel v zajetí. Festival trvá pět dní a každý den je věnován jinému mytologickému příběhu.

 

diwali-983363_1280

candles-863117_1280

diya-323911_1280

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.