Indická svatba

Naše indické nástěnné dekorace jsou vyráběny ze svatebních sárí. Možná ale ještě nevíte, jak taková tradiční indická svatba vypadá, jaké jsou rituály a tradice.

Tradiční indická svatba je impozantní, plná hudby, veselí a hodování. Místní svatba trvá minimálně 3 dny. Samotné svatbě předchází kolotoč velkolepých příprav. Stejně jako u nás nesmí chybět svatební oznámení a večírek, při kterém se snoubenci loučí se svobodou. Oznámení mají podobu zlatem zdobených svitků či pergamenu potaženého hedvábnou látkou. Mnoho nevěst pozvánky zdobí třeba obrázkem Ganeshe (hindský bůh dobrých začátků). Odmítnout takovéto pozvání nelze už ze zdvořilosti. Svatby se v Indii slaví s velkým potěšením a pozvání je považováno za poctu. Dva dny před svatbou uspořádají příbuzné a přítelkyně nevěsty Mehndi večírek. Společně ozdobí stěny místností obydlí, kde nevěsta žije, pestrými sárí a šátky. Na stoly poházejí lístky měsíčku a kousky kokosu. Nevěstiny ruce a nohy slavnostně vyzdobí henou. Indická svatba je hodně barevná. Nákupy a vybírání svatebního sárí je velice náročné na vybrání správného materiálu, barev a doplňků. Dnes už často tradiční červenou vytlačují růžové, fialové a další odstíny. Návrháři také propojují návrhy se Západem a část kolekce uvádí v bílé nebo krémové. Tradiční svatební sárí je však červené.

V samotný den svatby čeká nevěstu a ženicha velmi náročný den plný modliteb, péče příbuzných a hlavně strojení do tradičního svatebního oděvu. Přípravy zaberou velkou část dne. Na cestě za nevěstou doprovází ženicha živá hudba. Podle tradice si ženich přijíždí pro nevěstu na zdobeném koni. Všichni se následně přesunou do místa konání svatby, kde až pozdě do noci probíhá velkolepá zábava s hudbou a teprve poté dojde na samotný obřad.

ritual-323325_1280

bride-323316_1280marriage-323337_1280

marriage-323338_1280