Sárí a jeho symbolika

Naše indické nástěnné dekorace jsou vyráběny ze starých svatebních sárí. Možná ale ještě nevíte, že tento tradiční oděv indických žen má také svou symboliku.

Sárí je obvykle pěti či šestimetrový pruh látky, více či méně zdobený a obvykle zářivě barevný. Barvy mají svou symboliku - červená přísluší nevěstě, bílá je barva čistoty, žlutá barva náboženství, zelenou původně nosila kasta obchodníků (dnes je to typická barva pro muslimské ženy), modrá náležela kastě řemeslníků a níže postavených lidí, černá barva přináší neštěstí a lidé se jí spíš vyhýbají, v současnosti jsou černá sárí považována za módní výstřelek.

Zdobení sárí odpovídá příležitosti, pro kterou je nošené - nejzdobnější jsou samozřejmě svatební sárí – jsou bohatě zdobeny zlatými a stříbrnými výšivkami a flitry. Tato sárí bývají podle tradice červená, nevěsty však volí také růžové, oranžové a fialové. Návrháři také propojují návrhy se Západem a část kolekce uvádí v bílé nebo krémové.

Sárí určená pro běžné nošení jsou často jen z prosté látky s barevným potiskem. Nejzdobenější částí sárí je koncová část - vlečka - nošená přes hlavu nebo volně přes rameno, vlečka se často zajišťuje na rameni ozdobnou sponou.

Vzory nesou také svou symboliku - kašmírový vzor (paisley, peříčka) symbolizuje plodnost, sloni jsou znakem královského rodu, papoušci vyjadřují dvoření a vášeň, ryby hojnost a plodnost. Druhy zdobení, barev a úvazu se liší podle oblasti, ze které sárí pochází. Nejčastějším materiálem sárí je bavlna nebo umělá vlákna, dražší sárí jsou hedvábná.

india-346618_1280woman-360377_1280