Zdobení hennou

V Indii používají hennu ženy i dívky každého věku. Hlavně se však zdobí nevěsty a vdané ženy, které se takto označují. Tetování hennou se v Indii říká mehendi.

Noc před svatbou se slaví rituálem mehendi, který patří k jedněm z nejstarších, tradičních rituálů a má hluboko zakořeněný kulturní význam. Při tomto rituálu jsou ruce a nohy nevěsty zdobeny překrásnými a komplikovanými květinovými ornamenty a symboly plodnosti. Během tetování je nevěsta poučena a zasvěcena do tajů manželského života zkušenějšími ženami. Hlavně se však jedná o zábavu plnou hudby, zpěvu a tance.

Existuje mnoho historek o trvanlivosti henny na těle nevěsty. Mehendi symbolizuje lásku a cit mezi párem a jejich rodinami. Říká se, že když tetování na rukách nevěsty dlouho drží, prý se má v domě svého manžela velmi dobře a nemusí dělat domácí práce. Výraznost barvy na nevěstině ruce představuje hloubku lásky nastávajícího manželského páru. Barva mehendi je také měřítkem vztahů mezi nevěstou a její budoucí tchyní.

Mehendi pasta je vyrobená z rozdrcených listů henny, smíchaná s dalšími přírodními ingrediencemi, jako například olej eukalyptu, citronovou šťávou a černým čajem. Pasta se aplikuje na kůži, a když se po několika hodinách odstraní, zanechá překrásné ornamenty, které vydrží 1 až 3 týdny.

henna3henna2

henna-691901_1280